DÖKÜMHANE

Türk Döküm Sektörünün Eğitim Platformu

El Kitabı

el kitabi banner

elkitabiaboneTürkçe kaynak bulmakta zorlanıyoruz. Hepimiz için durum aynı: Özellikle konuları derinlemesine ele alan, kapsamlı yayınlar dediğiniz zaman, oldukça kısıtlı bir literatüre mahkum olmaktan başka bir çaremiz yok.

Dökümhane’de bu soruna da bir çözüm sunuyoruz. Artık özel sayılarımız var: Dökümhane sitesindeki gibi kısa yazılar değil, her sayısında yeni bir konuyu ele alan, kapsamlı, derinlemesine Türkçe yayınlar.

Bir başucu kaynağı haline gelmesi ümidiyle, bu özel sayılar El Kitabı olarak isimlendirildi.

Türk döküm sektörü için faydalı olması ümidiyle.

– Arda Çetin


Sayı 04 – Alüminyum Döküm Alaşımları

El Kitabi 4Dökme demirler üzerine odaklanan üç sayının ardından, El Kitabı’nın bu 4. sayısında Türk döküm sanayisinde her sene kapasite artışına tanık olduğumuz alüminyum döküm alaşımları üzerine odaklanıyoruz.

Hafif ve güçlü olması yanında magnezyum gibi rakiplerine kıyasla daha kolay proses edilebilen bir metal de olması nedeniyle, alüminyumun sanayideki kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Özellikle otomotiv sektöründeki eğilimlere ve elektrikli araç teknolojisindeki gelişmelere baktığımız zaman, alüminyum alaşımlarının önümüzdeki yıllarda daha da yaygın bir şekilde kullanılacaklarını tahmin etmek çok da zor bir iş değil.

Yayın tarihi: Eylül 2017

Dördüncü sayıyı indirmek için tıklayınız [PDF – 20,4 MB].

 


Sayı 03 – Katı Çözeltiyle Sertleştirilmiş Ferritik Sfero Dökme Demirler (SSF)

el-kitabi-3-sayiEl Kitabı’nın bu üçüncü sayısı, son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız katı çözeltiyle güçlendirilmiş ferritik sfero dökme demirler üzerine odaklanıyor. Birinci nesil olarak da anlandırılan klasik sfero dökme demirlerden farklı olarak, bu ikinci nesil dökme demirlerin dayanımı perlit/ferrit oranıyla değil, ferrit fazının sertleştirilmesi sayesinde artıyor.

Yapıda perlit bulunmaması nedeniyle farklı kesitlerdeki sertlik farklarının ve genel süneklik kaybının çok daha düşük olduğu bu yeni nesil sfero dökme demirlerin üretimi, özellikleri ve döküm hataları üzerine birçok bilgiye bu özel sayıda ulaşabilirsiniz.

Yayın tarihi: Aralık 2016

Üçüncü sayıyı indirmek için tıklayınız [PDF – 11,6 MB].


Sayı 02 – Küresel Grafitli Dökme Demir

el-kitabi-02El Kitabı’nın ikinci sayısının konusu küresel grafitli dökme demir, ya da sanayide daha yaygın kullanılan adıyla sfero. Her ne kadar bazı açılardan artık gelenekselleşmiş bir malzeme olarak değerlendirilse de, küresel grafitli dökme demir, üretimi sırasında karşılaşılan hataların çeşitliliği nedeniyle dökümcülerin başını ağrıtmaya devam ediyor.

El Kitabı’nın bu ikinci sayısıyla, çok farklı özellikleri bünyesinde barındıracak şekilde tasarlanıp üretilebilen bu malzeme üzerindeki gizem perdesini bir nebze olsun kaldırabilmeyi umuyoruz.

Yayın tarihi: Eylül 2016

İkinci sayıyı indirmek için tıklayınız [PDF – 14,4 MB].


Sayı 01 – Vermiküler Grafitli Dökme Demir

sayi01El Kitabı’nın bu ilk sayısında, vermiküler grafitli dökme demir üzerine odaklanıyoruz. Vermiküler grafitli dökme demirin temel özellikleri, sınıflandırılması, üretimi, süreç kontrolü ve işlenebilirliği bu ilk özel sayının ana çerçevesini oluşturuyor.

Vermiküler grafitli dökme demir, bir anlamda küresel grafitli (sfero) dökme demir ve lamel grafitli (gri) dökme demir arasında bir geçiş yapısı olarak ele alınabilir. Sahip olduğu özellikler nedeniyle özellikle otomotiv uygulamalarında öne çıkmaya başlayan bu malzemenin kullanım alanları arasında AUDI’nin ürettiği V8 motorları gösterebiliriz.

Yayın tarihi: Haziran 2016

İlk sayıyı indirmek için tıklayınız [PDF – 4,4 MB].


Diğer Eğitim Kaynakları

Dökümhane Eğitim Projesi kapsamında, yukarıda bahsedilen El Kitabı serisinden farklı olarak, sektöre faydalı olabilecek farklı eğitim kaynakları da üretiliyor. Bu kaynakları, yukarıda sunulan El Kitabı’nı tamamlayan belgeler olarak da değerlendirebilirsiniz.

Fe-C Faz Diyagramı

demir-karbon-faz-diyagramiMetalurjinin Türkiye’de oldukça köklü bir geçmişi olmasına rağmen, güzel hazırlanmış ve Türkçe bir demir karbon denge diyagramı bulmak hepimiz için bir problem. Dökümhane Eğitim Projesi kapsamında üretilen bu kitapçığın, hem sanayi çalışanlarının, hem öğrencilerin, hem de Türkçe bilgi kaynağı bulmakta zorluk çeken öğretim üyelerinin bu sorununu bir nebze olsun giderebilmesini umuyorum.

Kitapçığı indirmek için tıklayınız [PDF – 879 KB]


Fe-C Faz Diyagramı (Siyah-beyaz, A4 )

demir-karbon-faz-diyagrami-a4Bu diyagram demir-karbon denge faz diyagramını çıktı alıp kullanmak isteyenler için hazırlandı. Siyah-beyaz olarak A4 sayfa formatında hazırlanan bu diyagramı hazırladığınız dökümanlarda ve eğitim kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Diyagramı indirmek için tıklayınız [PDF – 47 KB].