DÖKÜMHANE

Türk Döküm Sektörünün Eğitim Platformu

El Kitabı’nın 4. sayısı yayımlandı: Ücretsiz indirebilirsiniz

El Kitabi 4Uzun bir hazırlık dönemi sonunda El Kitabı’nın 4. sayısının hazırlıkları tamamlandı.

Dökme demirler üzerine odaklanan üç sayının ardından, El Kitabı’nın bu 4. sayısında Türk döküm sanayisinde her sene kapasite artışına tanık olduğumuz alüminyum döküm alaşımları üzerine odaklanıyoruz.

Hafif ve güçlü olması yanında magnezyum gibi rakiplerine kıyasla daha kolay proses edilebilen bir metal de olması nedeniyle, alüminyumun sanayideki kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Özellikle otomotiv sektöründeki eğilimlere ve elektrikli araç teknolojisindeki gelişmelere baktığımız zaman, alüminyum alaşımlarının önümüzdeki yıllarda daha da yaygın bir şekilde kullanılacaklarını tahmin etmek çok da zor bir iş değil.

O nedenle bu sayı, özellikle mesleğe yeni başlayan genç mühendislere ışık tutmak ve genç mühendislerin kullanımı gittikçe artan bu önemli metalin döküm süreçlerine hızlı bir başlangıç yapmalarını sağlamak amacıyla hazırlandı.

Alüminyum teknolojisinden ne kadar büyük bir yol aldığımızın anlaşılabilmesi için, bu sayıya öncelikle alüminyumun tarihçesi ve bir zamanlar değerli metal olarak tanınan bu metalin nasıl ucuzlayıp yaygınlaştığıyla başlıyoruz. Bu sayıda alüminyumun tarihçesine ek olarak döküm sektöründe kullanılan alaşımların sınıfları, mikroyapıları ve özellikleri üzerine kapsamlı bilgiler bulacaksınız.

Türk döküm sektörü için faydalı olması dileğiyle.

İndirmek için: El Kitabının 4. sayısını indirmek için El Kitabı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kategoriler:Demir Dışı, Not defteri

Etiketler:,