DÖKÜMHANE

Türk Döküm Sektörünün Eğitim Platformu

El Kitabı 4. Sayı Geliyor: Alüminyum Döküm Alaşımları

El kitabi 4 ikonGüzel bir haberimiz var: Dökümhane Akademi projesi kapsamında hazırlanan El Kitabı serisinin 4. sayısının hazırlıkları tamamlanmak üzere.

Dökme demirler üzerine odaklanan ilk üç sayının ardından, bu sefer Türk döküm sanayisinde her sene kapasite artışına tanık olduğumuz alüminyum alaşımları üzerine odaklanıyoruz. Alüminyumun tarihçesi ve bir zamanlar değerli metal olarak tanınan bu metalin nasıl ucuzlayıp yaygınlaştığı ile başlayıp, sonrasında döküm sektöründe kullanılan alaşımların sınıfları, mikroyapıları ve özellikleri üzerine kapsamlı bilgiler sunuyoruz.

Hafif ve güçlü olması yanında magnezyum gibi rakiplerine kıyasla daha kolay proses edilebilen bir metal de olması nedeniyle, alüminyumun sanayideki kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda daha da yaygın bir şekilde kullanıldığını göreceğiz. O nedenle bu sayının özellikle mesleğe yeni başlayan genç mühendislere ışık tutmasını ve konuya hızlı bir giriş yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

Yeni sayılardan haberdar olmak için abonelik yaptırabilirsiniz

Bildiğiniz gibi El Kitabı’nın yeni sayılarından haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliği yaptırmak mümkün. Yeni sayılar çıktıkça, hatırlatma amaçlı bir e-posta almak isteyen okurlarımız, bu sayfadan abonelik yaptırabilirler.

Sık gelen bir soru olması nedeniyle tekrar bir hatırlatma yapmakta fayda olabilir: El Kitabı serileri herkese açık şekilde ve ücretsiz olarak yayımlanmaktadır. O nedenle gerek abonelik, gerekse sayıların indirilmesi için hiçbir ücret talep edilmemektedir.

Kategoriler:Demir Dışı, Not defteri

Etiketler:,