DÖKÜMHANE

Türk Döküm Sektörünün Eğitim Platformu

AFS 121. Döküm Kongresinin Ardından

Not: Bu yazı Gazi Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Volkan Kılıçlı tarafından kaleme alınmıştır. Zaman ayırıp bu değerlendirmesini bizlerle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz.


Amerikan Dökümcüler Derneğinin (AFS) her yıl düzenlemiş olduğu Metal Döküm Kongresi bu yıl 25-27 Nisan tarihleri arasında Milwaukee-Wisconsin’da Wisconsin Center’de gerçekleştirildi. Kongreyle birlikte bir serginin de eş zamanlı olarak katılımcıların erişimine açıldığı bu etkinliği, kongre ve sergi alanı olarak iki ayrı kısımda değerlendirmek daha doğru olur.

Kongre programında iki açılış konuşmasının ardından beş tematik ders ve altmışın üzerinde bilimsel çalışma yer aldı. Kongre programında yer alan bilimsel çalışmaların genel kapsamını eklemeli imalatın (additive manufacturing) döküm teknolojilerinde kullanımı, döküm hatalarının minimize edilmesi, yeni alaşımların geliştirmesi, döküm parçaların mikroyapısal ve mekanik özelliklerinin geliştirilmesi, optimizasyon çalışmaları, yeni döküm teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretim planlaması başlıkları altında değerlendirmek mümkün olabilir.

232 firma ve firma yetkililerinin katılımcıları konuk ettikleri sergi alanında misafir sayısı oldukça fazlaydı. Özellikle farklı ülkelerden gelen misafir sayısının oldukça yüksek olduğunu söylenebilir. Katılımcı firmaları genel olarak döküm malzemesi (besleyici gömleği, seramik filtreler vs.) tedarikçileri, hammadde ve hurda tedarikçileri, dökümhane fabrikası altyapısı kuran firmalar, döküm teknolojileri ve döküm çözüm ortakları firmalar, kalite kontrol ve metroloji firmaları başlıkları altında değerlendirebiliriz. Bu sene özellikle döküm simülasyon yazılımlarının sayısının arttığı dikkatlerden kaçmadı. Bu yazılımlardan bazıları MAGMA, SolidCast, FlowCast, OptiCast, Novacast, EKK, Click2Cast, ProCast-QuickCast, Flow3D olarak sıralanabilir.

3D yazıcıların model üretiminde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandığını, kum maça üretiminde ise 3D lazer kum sinterleme kullanımının arttığı yine dikkatimizden kaçmadı. Sağlıkta yıllardan beri kullanılmakta olan bilgisayarlı mikro tomografilerin döküm kalite kontrolünde de kullanılmaya başlandığını gördük. 7 µm çözünürlüğe sahip bilgisayarlı mikro tomografi görüntüleme cihazı ile artık döküm hataları daha kolay tespit edilebilecek gibi görünüyor.

AFS resim 1

AFS döküm stantları

Amerikan Dökümcüler Derneği (AFS) her yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlediği yenilikçi, tasarımı ve dökümü zor olan döküm parçalar için “yılın dökümleri” başlıklı yarışmanın sonuçlarını kongrede açıkladı. Bu dökümlerin sahibi firmalar ödüllendirilerek onurlandırıldı.

AFS resim 2

Denizyıldızı kalay döküm parça

Son olarak kongrenin en renkli ve hatıralarda kalacak güzel bir tarafından bahsetmek istiyoruz. AFS, dökümü sevdirmek ve dökümü hiç bilmeyenlere tanıtmak amacıyla, kum kalıp hazırlama, döküm ve temizleme bölümlerinden oluşan stantlar kurmuş (yukarıdaki resim). Bu stantlarda sırasıyla bütün döküm proseslerini kendiniz yapıyorsunuz ve sıvı metal olarak saf kalay döküyorsunuz. En son elinizde unutamayacağınız küçük bir parça anı olarak kalıyor (yandaki resim).

Benzer bir aktiviteyi ANKİROS/ANNOFER’de TÜDÖKSAD’tan da görmeyi bekliyoruz.

Kategoriler:Not defteri

Etiketler:,