DÖKÜMHANE

Türk Döküm Sektörünün Eğitim Platformu

Dijitalleşen sanayide mühendis olmak

Bu konu sanayiciler kadar öğrencileri ve eğitimcileri de ilgilendiriyor.

Biliyorsunuz, sanayinin dijitalleşmesi artık bir gelecek senaryosu ya da bilim kurgu hikayesi değil: Birçok alanda geleneksel olarak insanların yaptığı işlerin yavaş yavaş robotlara devredildiğini görmeye başlıyoruz. Doğası gereği hem yorucu, hem dikkat gerektiren, hem de tekrara dayalı birçok iş, robotlar aracılığıyla daha verimli bir şekilde yapılabiliyor.

Üstelik bu değişim, operatörlerin de iş yükünü azaltıyor. Çünkü bu sistemler yapılan işin kaydını da tutabildikleri için, malzeme akışını ve iş verimini optimize etmek için kimsenin tekrar kayıt tutmasına ya da form/doküman hazırlığıyla uğraşmasına gerek kalmıyor. Böylece hiçbir aracıyla gerek kalmadan temel performans göstergelerinin (KPI) kolaylıkla izlenmesi sağlanabiliyor. Gerçek zamanlı sağlanan ve değerlendirilen veriler hem fire, hem de yeniden çalışma gerektiren (rework) parçaların oranını azaltabiliyor.

Teknoloji herkesi eşitliyor: Çin’de, Amerika’da ya da Türkiye’de fark etmez, teknolojiyi benimseyen işletmeler bir anlamda aynı hizaya geliyorlar. Teknolojiyi benimsemekte geciken işletmeleri ise zor bir gelecek bekliyor. Bunun örneklerini birçok alanda gördük, görmeye de devam edeceğiz.

Yeni bir eğitim anlayışı gerekiyor

Geleceğin sanayisi veriler çevresinde şekilleniyorsa, doğal olarak bu verileri analiz edebilecek, verilerle çalışabilecek insanlara ihtiyaç doğuyor. Uluslararası danışmanlık firması McKinsey&Company’nin CEO’su Dominic Barton’a göre, şu anda sadece ABD’nin veri bilimi (data science) konuları çevresinde 250.000 çalışan eksiği bulunuyor.

Teknoloji eğer herkesi eşitliyor ve aynı hizaya getiriyorsa, bu açığın Türkiye’de olmadığını ve olmayacağını iddia edebilir miyiz?

O zaman açıkça görüyoruz ki, mühendislik eğitimi veren üniversitelerin acilen el atmaları gereken bir konu bu. Sadece seçmeli ders açmak şeklinde değil: Eğer mühendisliğin, üretim teknolojilerinin geleceği veriler çevresinde şekillenecekse, derslerin ve müfredatın da bu gelecekle uyumlu bir hale getirilmesi gerekiyor.

Eğer öğrenciyseniz ve bu konuda dersler bulmakta zorlanıyorsanız, bu sayfaya bir göz atın. Hemen olmasa bile, en azından ilerleyen zamanlarda bu platformlar üzerinden birkaç ders almanızın, muhtemelen pek bir zararını görmeyeceksiniz.


İlgili bir video için:

Kategoriler:Not defteri

Etiketler:, ,