DÖKÜMHANE

Türk Döküm Sektörünün Eğitim Platformu

Dökümhane Akademi’nin ilk ödüllü yarışmasının kazananı belli oldu

Geçtiğimiz hafta, Dökümhane Akademi üyesi işletmelerin çalışanlarıya dökümhane mühendisliği konularında zorlayıcı soruların yer aldığı ödüllü bir test gerçekleştirdik. Bu testte yer alan sorulara en çok doğru cevap veren katılımcılar arasında yaptığımız çekilişte, bu ilk yarışmamızın kazananı Ay Döküm firmasının Üretim Müdürü Hakan Öker oldu. Zaman ayırıp katılan diğer tüm katılımcılara da bu vesileyle teşekkür ediyoruz.

outliersHakan Bey’i tebrik ediyor ve gerçekleştirdiğimiz bu ilk yarışmadaki başarısına karşılık ufak bir ödül olarak kendisine Malcolm Gladwell’in tüm dünyada büyük ses getiren Outliers (Çizginin Dışındakiler) adlı başyapıtını hediye ediyoruz.

Ayrıca dökümhane mühendisliği ve eğitim çerçevesinde kendisiyle gerçekleştirdiğimiz minik bir röportajı da sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Hakan Bey, öncelikle okuyucularımız için kısaca kendinizi tanıtır mısınız? 

1978 Ankara doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Ankara’da tamamladım. 2001 senesinde Kocaeli Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 12 yıl boyunca Ay Döküm firmasında dökümhane üretim aşamalarının tüm görevlerinde bulundum. 2013 senesinin başından bu yana Üretim Müdürü olarak görev yapıyorum.

hakanoker

Konu dökümhane mühendisliği olduğu zaman, eğitim biraz geri plana atılabiliyor. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir?

Aslında bu görüşünüze hem katılıyorum, hem de biraz daha farklı düşüncelere sahibim. Çünkü bunu belirleyen işletme ve çalışan profilinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çalışanların işletmenin profilini ve bakış açısını değiştirmeye veya şekillendirmeye çalışmadan önce, ilk olarak kendilerini nasıl değiştirip, geliştirebilecekleri sorularının peşinde olmaları daha doğru diye düşünüyorum.

Özellikle mesleğe yeni gelen genç mühendis arkadaşlarımızın, işletme şartlarında aldıkları görev ne olursa olsun, kendi görev akışlarındaki tüm olaylarda sorgulayıcı ve araştırmacı olmaları, farklılık, yenilik ve sürdürülebilirlik yaratacak bir tavrı benimsemeleri gerekiyor. Genç arkadaşların en küçük bir proseste bile sebep–sonuç ilişkisini irdelemenin işletmedeki birinci görevleri olduğunu bilmeleri ve bunun sorumluğunu gerçekten hissetmeleri çok önemli.

En önemli şifre ise, farklı bakış açılarının geliştirilebilmesi ve kişinin kendini öğrenmeye zorlaması diye düşünüyorum. Bilgi ve gelişim fırsatı her yerden gelebilir: Bazen bizden, bazen bir amirimizden, bazen bir alt çalışanımızdan, bazen bambaşka bir görev yapan bir kişiden. Ama bu bilgiyi almayı, öğrenmeyi, takibinde uygulamayı, uygulayıp sonuçlarını takip etmeyi ve sonuçlar uygun ise sürdürülebilirliğini sağlamayı istemek, tamamen kişinin kendi profili ile alakalı diye düşünüyorum.

Eskilerden gelen bir söz vardır: “Görev verilmez, alınır” derler, ben de çok beğenirim. Gerçekliğine de çok inanırım. O nedenle kişinin öncelikle istemesi lazım. İstedikten sonra aşılamayacak zorluk olduğunu düşünmüyorum.

Dökümhane mühendisliğini düşünen genç mühendis adaylarına bir tavsiyeniz var mı?

Dökümhane mühendisliği zorlu şartlara sahip ve birebir takip gerektiren, çok özel bir meslek. Döküm zaten başlı başına çok özel bir proses. Düşünsenize: Mesai saati başladığında çalışma alanınıza geldiğiniz zaman kum, çelik, pik, maça, filtre, aşı, FeSiMg gibi ham maddeler, makinalar, demir konstrüksiyonlar ve gürültü sizi karşılıyor.

Sizin yaratmış olduğunuz bir talimat sistemi içinde, yetiştirdiğiniz ve birçok şey öğretmiş olduğunuz çalışan grubunuz ile birlikte, belirli bir disiplin ve belirlediğiniz iş akışları çerçevesinde, mesai saatiniz dolana kadar çeşitli geometrik yapılara sahip döküm parçalara hayat veriyorsunuz. Sabah geldiğinizde var olmayan bu parçalar, sizin bilgi, beceri ve kurallarınız sayesinde birkaç saat içinde varlık kazanıyorlar.

Sonra siz bu parçaları inceliyorsunuz: Bazıları mükemmel, bazıları problemli. Ve problemi görür görmez araştırmaya, keşfetmeye, yeni bir şeyler öğrenmeye, öğrendiklerinizi uygulamaya ve yine sonuçlarını takip etmeye çalışıyorsunuz. Bu süreç, sizin ne kadar yapmak istediğinizle doğru orantılı olarak zenginleşiyor. Muhteşem bir keyif. Bu bakış açısına sahip tüm arkadaşlarımızı aramıza bekliyoruz.

Emin olun, yaşadığımız birkaç problem ve araştırmalarımızla ilgili olarak Dokumhane.net eğitimlerinden ciddi olarak faydalandık ve çözüme ulaştık. İşte en önemlisi bu diye düşünüyorum.

Son olarak Dökümhane Akademi projesi hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz?

Gerçekten çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bazen doğru bildiğimiz yanlışları fark ediyoruz. Bu çok önemli. Emin olun, yaşadığımız birkaç problem ve araştırmamızla ilgili olarak Dokumhane.net eğitimlerinden ciddi olarak faydalandık ve çözüme ulaştık. İşte en önemlisi bu diye düşünüyorum. Eğitimlerin direkt olarak pratiğe ve uygulamaya yönelik olması çok iyi. Yeni eğitimlerin ekleniyor olması da çok çok iyi. Devamını bekliyoruz.

Kategoriler:Not defteri

Etiketler:, ,