DÖKÜMHANE

Türk Döküm Sektörünün Eğitim Platformu

İlk uygulama çalışmasının kayıtları başladı. Son tarih: 25 Ocak

Artık sferoda çekinti ve termal analiz konuları üzerindeki gizem perdesini kaldırmanın zamanı geldi: Birçoğumuz soğuma eğrilerini kullanarak aşılamayı nasıl kontrol edebileceğimizi biliyoruz ama sferoda çekinti konusu? Dökümhane Akademinin ilk uygulama çalışmasında, işte bu konu üzerine odaklanıyoruz.

Dökümhane Akademi bünyesinde hazırlanan ilk uygulama çalışmasının kayıtları açıldı: Sfero dökme demirde çekintinin giderilmesi başlıklı bu çalışmaya, 25 Ocak Çarşamba gününe kadar Uygulama Çalışmaları sayfasındaki form aracılığıyla kayıt yaptırabilirsiniz. (Kayıtlar sadece Dökümhane Akademi üyelerine açıktır. Bilgi için tıklayın.)

Çalışma nasıl yürütülecek?

Bu çalışmanın amacı, sfero dökme demirlerin çekinti eğilimini minimuma indirmek için termal analiz yöntemini nasıl kullanacağımızı öğrenmek. Fakat bu sefer sadece bilgi veren taraf olmak yerine, tüm çalışmada yanınızda olup, süreci adım adım birlikte götürüyoruz.

4 haftalık bir çalışma olarak tasarlanan bu uygulamada, gerekli tüm eğitim videoları, veri toplama formları ve ilgili dökümanlar size iletilecek. Her hafta 5-10 dakikalık kısa bir video ile yapılması gereken işlemler ve toplanması gereken veriler açıklanacak. Toplanan verileri birlikte analiz edip, sizin dökümhanenize uygun optimum proses parametrelerinin ne olması gerektiğini birlikte bulacağız.

Neler gerekli?

Bu çalışmada termal analiz yöntemini kullacağımız için, dökümhanenizde soğuma eğrisi almanızı sağlayan bir cihazın olması gerekiyor. Mutlaka kapsamlı bir yazılım olmasına gerek yok: Sadece likidüs sıcaklığı ve aşırı soğuma miktarını gösteren basit bir cihazla da bu çalışmayı sürdürebilirsiniz. Hangi kapları kullanmanız gerektiği konusunda size bilgi vereceğiz. Bunun dışında mikroyapı ve spektrometre analizine de ihtiyacımız olacak.

Bu çalışmanın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için mutlaka üretim ve kalite yöneticilerinin onayı ve haftada ~2-3 saat ayırabilecek en az bir kişinin katılımı gerekecek.

soguma-egrisi

Çalışmanın adımları

30 Ocak Pazartesi günü başlayacak olan bu çalışmada, ilk olarak sizin dökümhanenizdeki üretim parametrelerinin ne durumda olduğunu birlikte göreceğiz. Alaşım kompozisyonu, kullanılan aşı ve küreselleştiriciye bağlı olarak hangi aralıkları hedeflememiz gerektiğini öğrenip, sizin dökümhanenizde bu parametrelerin hangi aralıklarda değiştiğini inceleyeceğiz.

Sonrasında bu parametreleri istenen optimum aralıklara çekmek için gerekli yöntemleri uygulamaya alıp, size en uygun olan yaklaşımı birlikte değerlendireceğiz.

Son olarak bu çalışma sonrasında elde edilen bilgileri üretim sürecine nasıl entegre edebileceğimize bakacağız. Tüm bu adımlar sırasında ilgili videolar, dökümanlar ve formlara ek olarak, birebir görüşmelerle de çalışmanın sağlıklı bir çerçevede ilerlemesini sağlayacağız.

Kayıtlar açık

Kayıt formunu bu sayfanın sonunda bulabilirsiniz. Eğer çalışmanın ayrıntılarıyla ilgili bir sorunuz varsa, buradaki iletişim formu aracılığıyla sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Unutmayın: Çalışma 30 Ocak Pazartesi günü başlıyor. Kayıt için son tarih ise 25 Ocak Çarşamba. Yukarıda da belirtildiği gibi, bu çalışma sadece Dökümhane Akademi üyelerine açıktır. Bilgi için tıklayın.

Kategoriler:Not defteri

Etiketler:,