DÖKÜMHANE

Türk Döküm Sektörünün Eğitim Platformu

Yeni eğitim: Katı çözeltiyle güçlendirilmiş ferritik sfero dökme demirler (SSF)

Dökümhane Akademi bünyesinde sunulan eğitimlere bir yenisi daha eklendi: Katı çözeltiyle güçlendirilmiş ferritik sfero dökme demirler (İngilizce: solid solution strengthened ferritic ductile irons, SSF).

ssf-ders

Alıştığımız üretim yaklaşımlarından farklı olarak perlit yapıcı elementleri kullanmadan, tamamen ferritik bir yapıya sahip olacak şekilde üretilen bu sfero dökme demirler, dayanımlarını katı çözelti sertleşmesi adı verilen bir işleyiş sayesinde kazanıyorlar. O nedenle 600 MPa gibi dayanım değerleri sergilediklerinde bile, uzama değerleri minimum %10 seviyesinde kalabiliyor. Bu uzama değerlerini, perlit yapıcı elementler kullanarak ürettiğimiz sfero dökme demirlerde görmemiz pek mümkün olmuyor.

Bu eğitimde, bu malzemenin EN 1563:2011 standardı uyarınca tanımlanan özelliklerden başlayarak, üretimi, süreç kontrolü ve döküm hatalarını ele alıp, dökümhanenizde bu malzemeyi üretmeye başlamanız için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri aktarıyoruz.

Eğitim kayıtları açık

Bu yeni eğitim şu an itibarıyla açık durumdadır: Üye olan işletmelerin çalışanları Dökümhane Akademi sayfasından kayıt yaptırarak bu yeni eğitime de katılabilirler.

Önümüzdeki aylarda Akademi sayfası düzenli olarak güncellenerek, sürekli olarak yeni eğitimler eklenecek. Üyelik hakkında bilgi sahibi olmak isteyen işletmeler bu bağlantı üzerinden bizimle iletişime geçebilirler.

Kategoriler:Not defteri

Etiketler:,